Ova stranica koristi kolačiće. Više o tome pročitajte ovdje.
Dionička društva trebaju, poput udruga i sindikata, održavati sjednice skupštine, nadzornog odbora i drugih tijela, ali imaju jednu bitnu specifičnost - ne vrijedi jedan član jedan glas, nego članu glas vrijedi onoliko koliko ima dionica u tom društvu. Zato E-demokracija ima opciju za dionička društva za sjednice i izbore po pravilu da glas vrijedi prema broju dionica. Sve ostale postavke su iste kao kod drugih organizacija.
Kako to funkcionira u praksi?
Administrator pozove članove da se registriraju u aplikaciju. Prilikom registracije, članovi unose svoje osobne podatke - ime i prezime, e-mail adresu, broj kontakt telefona. Ti podaci, koje su unijeli, idu administratoru na pregled. Administrator vidi podatke koje je član poslao i provjerava u registru je li to stvarno član dioničkog društva i jesu li to njegovi/njeni ispravni podaci. Ako je sve u redu, administrator odobrava člana i dodaje mu u sustav broj dionica koje posjeduje. Po odobrenju član prima automatsku e-mail poštu u kojoj dobiva jedinstvenu poveznicu za kreiranje svoje lozinke. Lozinka mora biti snažna (teško pogodiva), inače ju sustav neće prihvatiti. Kad je kreirao lozinku, član se može prijaviti u sustav i sudjelovati u glasanju.
Prilikom glasanja na prvoj točki dnevnog reda sjednice Skupštine, organizacija može izabrati mogućnost jednog od četiri načina dvostruke autentifikacije glasača. Više o tome pročitajte ovdje.
Kreiranje sjednice
Administrator pokreće sjednicu. Administrator potom bira vrijeme trajanja sjednice, početak i kraj točno u minutu. Može tempirati početak za neko buduće vrijeme, a može pokrenuti odmah. Zatim bira glasačko tijelo. To može biti kompletno članstvo ili, ako je riječ o sjednici unutar nekog tijela organizacije (recimo unutar Nadzornog odbora), onda izabere samo članove tog tijela. Kada počne glasanje, svi članovi koji imaju pravo glasa na tom eventu primaju automatski e-mail s pozivom za glasanje i poveznicom.
Provjera točnosti rezultata
Svaki član može glasati samo jednom. Bez obzira što se može prijaviti s različitih uređaja, nakon što je glasao, više neće imati mogućnost ponovno glasati i ako se prijavi s drugog uređaja. Dakle, nemoguće je prevariti ovaj program.
Prilikom glasanja, glasaču se na ekranu ispisuje broj listića. To je njegov jedinstveni broj koji treba sačuvati ako želi kasnije provjeriti svoj glas. Naime, kod tajnog glasanja glas se odmah odvaja od glasača i više nigdje nije vezan za njegov ID (kako bismo mogli jamčiti apsolutnu tajnost glasanja). Ali ako spremi broj svoga listića, po njemu će nakon završetka glasanja moći provjeriti da je njegov glas pridodan opciji za koju je glasao.
Nakon glasanja na prvoj točki dnevnog reda članu se odmah nudi sljedeća itd, do zadnje. Nemoguće je preskočiti točku dnevnog reda.
Po završetku glasanja odmah su objavljeni rezultati u grafičkom i tabličnom obliku. Administrator može eksportirati rezultate u PDF dokumentu ili Excelu. Administrator dobiva i popis glasača, ali ne i kako je tko glasao. Glasači mogu provjeriti svoj glas jer su transparentno objavljeni svi brojevi listića uz opcije kojima su pridodani. Tako se svatko može uvjeriti da glasanje nije namješteno i da nema nikakve muljaže, a opet nitko ne može znati kako je druga osoba glasala.
Dodatne mogućnosti
Kod sjednica glasanje može biti i javno, budući da većina organizacija po Statutu ima javno glasanje kod većine točaka dnevnog reda na Skupštini. Kad je glasanje javno, onda administrator unaprijed izabere tu opciju, a članovi su prije samog glasanja obaviješteni da je to glasanje javno i da će drugi moći saznati kako su glasali. Kod javnog glasanja, po završetku se osim zbirnih rezultata objavljuju i članski brojevi ili imena (ovisno o tome što organizacija preferira) glasača te kako su glasali.
Sjednice mogu biti tempirane za određeno vrijeme kada članovi mogu glasati od doma. Kod sjednice se točke dnevnog reda mijenjaju kako glasaju (čim glasaju na prvoj točki, pojavljuje im se druga itd.). Broj točaka dnevnog reda na pojedinoj sjednici nije ograničen. Organizacije imaju različita statutom određena pravila glasanja i to je E-demokracija uzela u obzir pa tako možete izabrati kako će brojati suzdržane glasove, koliko je potrebno za kvorum, kolika većina je potrebna za usvajanje pojedine točke dnevnog reda itd.
Članovi mogu i raspravljati o točkama dnevnog reda u komentarima. Aplikacija ima mogućnost komentiranja ako je administrator dozvoli.
Sjednice uživo
Druga mogućnost za sjednice je da budu uživo. I to E-demokracija može! To je za slučaj kada želite da se nađete svi na jednom mjestu ili da vodite sjednicu preko videolinka, a ne želite brojati dizanje ruku, možete glasanje obavljati preko ove aplikacije. Kod sjednice uživo rezultati za svaku točku dnevnog reda odmah se prikažu nakon što su svi prisutni članovi glasali, i potom se automatski prelazi na sljedeću točku dnevnog reda. Ako su točke dnevnog reda povezane (recimo ako se treća točka neće održati ukoliko ne prođe druga), ti se parametri zadaju unaprijed prije same sjednice i onda će program preskočiti točku koja je ništavna. Sve je napravljeno da bude kao na old school sjednicama uživo.
Digitalizirajte rad dioničkog društva u kojem sudjelujete. Javite nam se i naručite aplikaciju ili sastanak da se bolje upoznate sa svim njenim mogućnostima.