Ova stranica koristi kolačiće. Više o tome pročitajte ovdje.
Zahvaljujući E-demokraciji, provođenje savjetodavnih online referenduma nikad nije bilo lakše. Ovaj modul je namijenjen prvenstveno gradovima i općinama, ali može poslužiti i županijama, komorama, sindikatima i drugim organizacijama.
Kako se referendum provodi?
Lokalna administracija pozove svoje građane da se registriraju na aplikaciju. Građani prilikom registracije unose svoje osobne podatke - ime i prezime, e-mail adresu, broj telefona i biraju mjesni odbor na čijem području prebivaju. Ti podaci zatim dolaze administratoru na provjeru. Za razliku od komora, sindikata, udruga i drugih zatvorenih organizacija koje imaju registar svojih članova, gradovi i općine nemaju nikakav popis svojih građana pa je kod njih to malo drukčije riješeno. Kod malih općina i gradova, gdje se svi poznaju, već je po imenu i prezimenu jasno je li ta osoba stvarno s tog područja ili ne. Kod onih sredina gdje to nije moguće tako utvrditi, imamo opciju da građani uz osobne podatke šalju i fotografiju osobne iskaznice. Jednostavno uslikaju osobnu iskaznicu mobitelom i fotografija se automatski šalje preko aplikacije adminu. Na osobnoj se vidi ime, prezime i adresa prebivališta pa se može utvrditi da ta osoba stvarno ima pravo glasa. Fotografija osobne iskaznice se po odobrenju administratora automatski briše sa servera.
Kad ih adminstrator odobri, građani primaju na svoju e-mail adresu automatsku poruku s poveznicom za kreiranje lozinke. Lozinka mora biti snažna, inače ju sustav neće prihvatiti. Kad je kreirao svoju lozinku, građanin se može prijaviti na aplikaciju i sudjelovati u glasanju.
Kreiranje referenduma
Referendume može pokrenuti direktno administrator (lokalna vlast) ili građanin koji je registriran u aplikaciji, ali postupak nije isti. Kada administrator kreira referendum, ne mora prikupljati potpise. Odmah odredi referendumsko pitanje (koje mora biti takvo da su ponuđeni odgovori samo ZA i PROTIV) i registrirani članovi automatski primaju mail s pozivom da glasaju i poveznicom za glasanje. Administrator određuje i vrijeme trajanja referenduma u minutu.
Kada obični član želi pokrenuti referendum, on ga prvo mora predložiti. Upisuje referendumsko pitanje koje prvo ide na provjeru administratoru. Administrator ga može odmah odobriti, izmijeniti ili odbiti. Ako ga administrator odobri, počinje prikupljanje potpisa. Administrator određuje rok za prikupljanje potpisa kao i potreban broj potpisa (postotak u odnosu na ukupni broj registriranih članova). Članovi daju svoje potpise, ako žele, jednim klikom. Nitko ne može "potpisati" dvaput za isti referendum. Potpisi su "polujavni", tako da se prikazuju imena potpisnika, ali bez prezimena. Ako se uspiju prikupiti potrebni potpisi u određenom roku, tek tada započinje referendum i svi članovi primaju automatski mail s pozivom za glasanje. Običnim članovima je ograničeno predlaganje referenduma na jednom mjesečno kako bi se spriječilo spammanje.
Rezultati i provjera točnosti
Glasanje na referendumu je tajno. Svaki član može glasati samo jednom. Bez obzira što se može prijaviti s različitih uređaja, nakon što je glasao, više neće imati mogućnost ponovno glasati i ako se prijavi s drugog uređaja. Dakle, nemoguće je prevariti ovaj program.
Prilikom glasanja, glasaču se na ekranu ispisuje broj listića. To je njegov jedinstveni broj koji treba sačuvati ako želi kasnije provjeriti svoj glas. Naime, kod tajnog glasanja glas se odmah odvaja od glasača i više nigdje nije vezan za njegov ID (kako bismo mogli jamčiti apsolutnu tajnost glasanja). Ali ako spremi broj svoga listića, po njemu će nakon završetka glasanja moći provjeriti da je njegov glas pridodan opciji za koju je glasao.
Po završetku glasanja odmah su objavljeni rezultati u grafičkom i tabličnom obliku. Administrator može eksportirati rezultate u PDF dokumentu ili Excelu. Glasači mogu provjeriti svoj glas jer su transparentno objavljeni svi brojevi listića uz opcije kojima su pridodani. Tako se svatko može uvjeriti da glasanje nije namješteno i da nema nikakve muljaže, a opet nitko ne može znati kako je druga osoba glasala.
Dodatne mogućnosti za gradove i općine
Izborne jedinice - referendum za dio grada
Moguće je podijeliti grad ili općinu na izborne jedinice, tako da je svaki mjesni odbor izborna jedinica ili spojiti više mjesnih odbora u zajedničke izborne jedinice. U tom slučaju mogu se provoditi i referendumi na razini pojedinih mjesnih odbora, tako da samo građani s tog područja imaju pravo glasa na tom referendumu.